Pages - Menu

úterý 17. prosince 2013

Kterak blog hýbe ledy...

Včera naposledy v roce 2013 jednalo Zastupitelstvo města Heřmanův Městec.
Aniž bych chtěl podceňovat sílu internetu, netušil jsem, jak velkou reakci vyvolám svým blogem: Budu zase označen za nepřítele turistického ruchu? Děkuji všem, kdo se mi ozvali. Třeba to nakonec není s lidmi v našem městě tak zlé. Ostatně nepamatuji takovou účast veřejnosti na jednání zastupitelstva od ustavující schůze v roce 2010.

"Never ending story" pokračuje


Jak jsem očekával, tak při projednávání bodu 2. tj. "nekonečné" půjčce a novém návrhu na změnu splátkového kalendáře bylo po otevření diskuse ticho. Je pak opravdu těžké obhájit názor, že pouze chci poctivě plnit svůj slib zastupitele a hájit zájmy města a jeho občanů, když stále a dokola ostatní mlčí.

Naštěstí nemlčeli lidé v sále a třeba dotaz na závazky a pohledávky sdružení byl velmi trefný (škoda jen, že nejde z úst některého ze zastupitelů) a co ještě víc, naštěstí byli přítomni přímo lidé ze sdružení a mohli obratem reagovat. Což je jistě posun oproti předvánočnímu zastupitelstvu loňského roku.

Půjčka občanskému sdružení AUTOMOTOKLUB Heřmanův Městec byla opět splátkami odsunuta. Většina zastupitelů chce věřit, že finance do 30. 11. 2014 v celkové dlužné částce cca 270 tisíc přistanou na účtu města. Tedy: "FIDES TUA TE SALVAM FECIT" neboli volně přeloženo Víra tvá tě uzdraví...

Městu, sobě :-) a sdružení bych to samozřejmě přál. Obávám se ale, že zastupitelstvo svým "nerozhodnutím" nepomohlo ani městu ani samotnému sdružení. Za rok zastupitelé své předvánoční sezení budou věnovat opět debatě na téma půjčka Konopáč. Možná je i pravdivá věta z dnešního dopoledne, kterou mi řekl jeden bodrý heřmanoměstecký člověk: "Čemu se divíš, vždyť za rok touhle dobou už bude po volbách, tak komu by se chtělo jít do řešení, vždyť to tak vyhovuje..." Snad není tak zle...

Další průběh jednání probudil až městský znak a závěrečná diskuse, rozpočet paradoxně nikoliv


Zatímco v ostatních městech a obcích bývá vždy nejbouřlivější debatou schvalování rozpočtu na nadcházející rok, tak v Heřmanově Městci tento bod proplul v poloklimbu. Zásluhu na tom má bezesporu rozšířené jednání rady před tímto zastupitelstvem, kde zastupitelé měli možnost připomínkovat a položkově "pitvat" předložený rozpočet.

Já sice nemám příliš pochopení pro stávající styl skládání rozpočtu, protože v něm nevidím systém a ani nějaký smysl a dlouhodobý cíl, ale oceňuji, že je navrhován jako vyrovnaný a dotační položky řešeny mimorozpočtově. I když na spolupodíl k případné dotaci se zdroje budou muset nalézt tak jako tak :-)

Znak představený zastupitelům
A tak za zmínku z jednání stojí jistě záslužná snaha "zlegalizovat" městský znak, což kvituji. Oceňuji i snahu o zjednodušení a návrat k historickým kořenům. Forma představení navrhované podoby znaku mne však trochu vyděsila amatérismem. Což může být ale moje profesionální deformace. Každopádně i deformace je někdy vhodná a tak pomohla navrhnout a následně přesvědčit zastupitele, aby byl nejprve připraven grafický manuál, který se představí zastupitelům a teprve poté bude odeslána žádost do parlamentu.

Zajímavý byl také samotný závěr a tedy poslední bod - diskuse. Velká návštěva z řad veřejnosti přinesla několik zajímavých témat, navíc kultivovanou formou, což by tak vždycky mělo být. Lidi by se neměli bát mluvit a zastupitelé by neměli být hluší...

Děkuji tedy ještě jednou všem za reakce, těším se i na další - pište, mailujte, volejte... Jen tak má smysl být zastupitel.

Žádné komentáře:

Okomentovat