Pages - Menu

neděle 12. ledna 2014

Městský zpravodaj aneb hledejme k sobě cestu ?

Leknín - prosinec 2013
Tištěný zpravodaj města Heřmanův Městec - LEKNÍN vyvolává již delší dobu řadu polemik, názorů a mnohdy i velmi drsných sporů. 

Pojďme se na něj podívat společně z trochu většího odstupu.

Leknínu chybí historicky tradice


I když se to nezdá, tak Leknín dosud nebyl nikdy městem vydáván jako opravdový městský zpravodaj. Alespoň dokud má paměť sahá a také o čem mluví on-line archív na oficiálních stránkách města. Vím moc dobře, že už jen toto moje tvrzení obratem začne rozdělovat lidi ve městě a každý začne klást argumenty pro i proti. Na jednání zastupitelstva se v minulosti vedla nejedna vzrušená debata.

Až do října 2013 byl vydáván Leknín coby dvoustrana Deníku Chrudimska a plnil více méně roli pozvánkového pel-melu na nejrůznější akce, které se ve městě konaly, konají či budou konat. Neměl rozhodně náplň zpravodajskou z činnosti radnice, o důležitých rozhodnutích vedení města nemluvě - informace z činnosti samosprávy, městské rady či připravovaných rozhodnutí zastupitelstva byly spíše v jeho obsahu světlými výjimkami. Ostatně díky digitálnímu archivu na webu města si můžete jeho jednotlivá čísla prohlédnout až do října 2007.

Už jenom způsob utváření každého čísla neměl na MěÚ nijak pevnou kostru, neexistovala redakce natož šéfredaktor, který by zpravodaj nějakým směrem směřoval. Objevil-li se článek, který svým obsahem "jitřil vášně", přehazovalo si vedení úřadu jeho zveřejnění jako horký brambor s Radou města. Bylo pak velmi snadné, aby se stal terčem a velkou třecí plochou několika názorových skupin. Porovnáme-li městské či obecní zpravodaje v našem okolí, tak Leknín v tehdejší podobě prostě neobstojí.

Změnu přineslo léto 2013


Na základě iniciativy zastupitele pana Otakara Volejníka a rovněž pod jakýmsi mementem nového tiskového zákona (46/2000 Sb.) se začala jak Rada města, tak i městské zastupitelstvo, zabývat změnou s vydáváním Leknínu.
A protože mám ke zpravodajství a vydavatelství díky své profesi blízko, rozhodl jsem se, že městu pomůžu svými nápady a snahou, aby se Leknín stal důstojným městským zpravodajem. Dobrovolně jsem se tak ucházel o členství v nově utvářené Redakční radě. Přiznám se bez mučení, že jsem byl velmi naivní a s odstupem času můžu klidně přiznat, že jsem absolutně netušil do čeho jdu. Natož, jak velké jsou některé lidské propasti ve městě. 
Rada města zvolila historicky první Redakční radu Leknínu ve složení Marek Výborný, Pavel Čejka, Anna Zahrádková a má maličkost. Rada města také schválila Zásady pro vydávání Leknínu. Sice zásady ne úplně odrážející snahu p.Volejníka, ale zásady. Další krok však nějak úplně nezafungoval. Zásady hovoří o výkonné jednotce v procesu vydávání, kterou je Redakce. Tvořit ji má dle platných zásad tajemník úřadu a další dva zaměstnanci MěÚ.

Redakce Leknínu však jako redakce nikdy nepracovala. Do činnosti začala být Redakční radou tlačena v zásadách jediná definovaná osoba - tajemnice MěÚ. Okolnostmi pak na oplátku byla Redakční rada tlačena vykonávat činnost Redakce. Dozorový orgán (Redakční rada), tak nechtěně začal být orgánem výkonným a to jen proto, aby městský zpravodaj vůbec vycházel.

Nestandardní stav navíc vyšperkovaly události vzdáleně či blízko s Leknínem související. A to ať už to byl článek Otakara Volejníka v rubrice "Názory občanů" a reakce Marka Výborného na něj. Či články v občasníku Heřman, které (pro mne nepochopitelně) některé lidi tzv. "vytáčí do vrtule". Užil jsem si i já sám, protože jsem byl v časopisu Heřman zmíněn a to v pozitivním slova smyslu - což však tradičně vyvolalo sérii spekulací a jasných domněnek, které musí být přece pravda. A já aniž bych cokoliv, kdekoliv řekl, byl patřičně začleněn a zařazen.

Nové zásady pomohou ?


Jak to tak bývá, tak všechno zlé je k něčemu dobré. Výše uvedené skutečnosti, atmosféra a vyjádření některých lidí nakonec dopomohly k návrhu nových Zásad pro vydávání městského zpravodaje.
Nový návrh je vypracován Redakční radou. Je vypracován na základě zkušeností měst a obcí, které úspěšně zpravodaje vydávají. Je vypracován v souladu s Tiskovým zákonem. Je vypracován na základě zkušeností s aktuálním stavem v našem městě. Ve středu 15. ledna jej posoudí Rada města. 
Chci věřit tomu, že nové zásady dostanou zelenou, i když já osobně je představit městské radě nemohu. Chci věřit tomu, že nové zásady otevřou cestu k dalšímu vylepšení Leknínu.

Chcete pomoci i vy?


Stěžejní roli ve zpravodaji musí tvořit Redakce. Aktuálně Achillova pata současného stavu. Nové zásady ji dávají zelenou.
Osloví tento můj blog někoho z veřejnosti, kdo by rád přidal svou ruku k dílu? Pomůžete městu? Napište mi. Třeba jen názor, i ten může lecčím pohnout. Minimálně mnou samotným :-) 
Nebuďme lhostejní! Leknín je zpravodaj našeho města - neměl by rozdělovat, měl by informovat. Hledejme k sobě cestu!

2 komentáře:

 1. ...nekdy mam pocit ze nase mesto vede a ridi tajemna tajmnice :-). ridi noviny, slysel jsem o jejich praktikach ohledne pouti, o jejim vlivu na odchod byvaleho spravce haly, atd. nevim co z toho je pravda a do jake miry je to pravda, ale dobrou povest to po meste nevyvolava.

  rad bych se zeptal. je nejaky duvod proc na mestskych strankach neni zadny prostor k diskuzi?

  drzim ti palce dal ses na tezky boj

  jarda

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý večer Jardo,
  tajemné věci mám rád, proto čtu třeba i Dana Browna :-) Ale nemyslím si, že by úřad byl až taková šifra, či tam byli andělé a démoni nebo dokonce Inferno ;-) Pravdou však je, že pozice tajemníka úřadu už je hodně mocná ;-)

  Co se týká dotazu, tak já nejsem ten, kdo je oprávněn odpovědět, proč na městských stránkách není prostor k diskusi. Ani já ani moje firma není provozovatelem těchto stánek (firma je pouze technickým správcem). Provozovatelem a správcem obsahu je město Heřmanův Městec a je třeba se tedy obrátit na úřad - třeba právě k "tajemné" tajemnici - jistě náležitě odpoví.

  Já sám za sebe si ale nemyslím, že by městský web měl mít diskusi. Od toho takovéto stránky nejsou a v anonymitě zas tolik plusového nepřinesou. Ale souhlasím, že městu chybí nějaký prostor k obecnému se vyjadřování občanů. I proto má snaha kolem změny Leknínu. A mě osobně chybí i zpětná vazba od lidí mimo zastupitelstvo a i proto jsem si založil tyto stránky.

  A vůbec bych netušil, že vyvolají tolik pozornosti :-). Díky za vzkaz i za ty palce v závěru a těším se na další komentáře či náměty.

  OdpovědětVymazat