Pages - Menu

čtvrtek 27. března 2014

Město hospodařilo s přebytkem 16 milionů, je to dobrá zpráva?

V pondělí 24.března zasedalo poprvé v roce 2014 Zastupitelstvo města Heřmanův Městec. Program jednání neměl na první pohled žádné zásadní téma. Jediné vážnější - Sokolovna - jaksi zatím na pořad dne nepřišel. Přesto z některých věcí stále nevycházím z údivu. 

Nemám až tak na mysli věci projednávané, jako lhostejnost většiny kolegů v zastupitelstvu.

Jsem z jiné planety HM ?


Potěšitelná je účast z řad veřejnosti. Veřejná jednání zastupitelstva navštěvuje více a více lidí a nebojí se ptát. Ne tak už jednotliví zastupitelé. Zcela upřímně: připadám si hodně zvláštně, když se stále jako skoro jediný hlásím, ptám a nechávám vysvětlovat věci k jednotlivým bodům.

Dokonce bych se ptal i více, ale přijde mi má aktivita spíš kontraproduktivní. Cítím se trochu jako exot ve skupině 21 zvolených.
To že se ostatní neptají může mít pouze několik vysvětlení:
a) jsou chytřejší než já
b) lépe se připravují na jednání než já
c) jsou lépe připraveni svými "lídry" - mají dostatek informací
d) jsou maximálně loajální - čekají co jejich "guru", pak hlasují
e) jsou v režimu: odsedět si to a pak hurá domů
Ani jedna z odpovědí mi nezní dobře. Jsem asi z jiné planety HM než ostatní. Uklidníte mne a najdete mi odpověď F), která nabídne rozumné vysvětlení?

První rozpočtová změna odhalila přebytek hospodaření 16 milionů


To, že mi městské hospodaření, skládání rozpočtu a rozhodování o financích nejde pod fousy za celou dobu co jsem zastupitel, říkám stále do kola. Přesto jsem do letošního roku netušil, čeho se ohledně městského rozpočtu dočkám. Chybí mi strategie, výhled a řešení věcí koncepčně. Jsem tak možná zkažen z podnikání, kde alfou a omegou úspěchu je dobré hospodaření.

Každopádně: v prosinci byl zastupitelstvem schválen vyrovnaný rozpočet pro rok 2014. To je fakt.

Přijde první zastupitelstvo v roce novém a ejhle, je tu první rozpočtová změna. Ta zní: rozpočet roku 2014 bude ztrátový ve výši cca - 12 milionů (což je při uvažovaném 60 milionovém rozpočtu města docela rána). Proč si toto můžeme dovolit? Protože loňský rok skončil přebytkem cca 16 milionů! Přebytek tedy použijeme nyní. Jak jsme to tedy loni dokázali? Jak jsme to tedy loni hospodařili?

Obě zastupitelstva od sebe dělí tři měsíce. Zřejmě nepřekonatelně dlouhá doba - v prosinci nevědět a v březnu prozřít... Jo, prostě nyní prachy máme, tak rozfofrujeme - všechny výdajové položky jsou přeci tak bohulibé a potřebné... Zvláště, když je před volbami :-(

Všichni zastupitelé kromě mne hlasovali pro. Já takto plánovat a rozhodovat o financích neumím.
Myslíte, že kdyby nebyl loňský přebytek, tak sociálky ve škole nebudou? Že se nebude rekonstruovat bývalý "finančák" pro nové sídlo úřadu? Že se neudělají chodníky a osvětlení v ulici Barákova? A že naše kino, které dostalo slavně do rozpočtu nová křesla je nebude mít kam dát, protože nemá v rozpočtu podlahu? 
No, není to pro mne až tak úsměvné...

Další program jednání zajímavě nezajímavý


Abych neochudil své čtenáře z dalšího průběhu jednání, tak zbylé zajímavosti nechám v bodech a úsudek nechám na vás:

 • městský znak - zmíněný na posledním zastupitelstvu a neschválený vzhledem k amatérskému předložení: fa. FASTER-OK s.r.o. vyinkasovala 50.000 Kč za něco, co není kam dál posunout. Městská rada hledá dle svého usnesení nového heraldika...
 • vodárenský výbor - ani tentokrát nepředložil studii týkající se možného osamostatnění města nad vodovodním řádem. I kdybych chtěl fandit J. Ulrichovi a jeho snahám rozklíčovat VAK Chrudim, tak mě z pohledu města ne a ne přesvědčit. Snad to není jen volební téma. Snad je to opravdová snaha z přesvědčení. Nechám se překvapit na jednání v červnu.
 • MAS Železnohorský region - schválili jsme zapojení města na roky 2014-2020. Neznaje věci, jsem se optal na činnost tohoto občanského sdružení majícího sídlo v našem městském infocentru. Vím teď obecné, konkrétno spolupráce či personální obsazení zatím neznám...
 • vklad do VAKu Chrudim ve výši 1.999.000 Kč byl rovněž schválen - Barákova ulice bude chloubou. Kdyby nebyl výše zmíněný zisk v roce 2013, byla by tato ulice jaká? Vklad by nebyl?
 • Sokolovna a její převod na město mohl být asi nejzajímavějším bodem. Nic z toho se však nekonalo, pouze jsme odhlasovali mandát, že vedení města může jednat. Uniká mi sice význam, proč dávat mandát někomu, kdo ho již z titulu své funkce má a také mi uníká, proč sokolové předání brzdí, ale asi mají v rukávu jinou formu záchrany budovy. Nebo asi vyhovuje, že město do toho pumpuje více peněz, než je poměr vlastníků 51%:49% a nikdo dosud veřejně na toto nekřičí. Předpokládám, že do finále tedy půjdeme v červnu.
 • výběrová řízení - pracovní místa na MěÚ v utajení - bohužel jednu věc se mi nepodařilo v programu zviditelnit a to je pro mne nepochopitelná činnost/nečinnost městského úřadu při zveřejnění výběrového řízení na pracovní místa města. Kdo z vás slyšel o možném místě hlavní účetní města či pracovníka technické skupiny? Leknín mlčí, bezdrátový rozhlas rovněž, webové stránky mají pouze PDF vnořené na úřední desce. Jaksi "dobře utajené housle". Řekl bych, že budeme "mile" překvapeni, kdo bude na tato místa přijat...

Diskuse přinesla smutnou frašku, ale také zajímavý legitimní požadavek


Diskuse občanů bývá někdy podnětná, někdy divoká a někdy k ničemu. Tentokráte pro mne přinesla dva příběhy.

Příběh první - p.Sigmund a jeho zmatený přednes jistě velmi nepříjemné situace.
Dovedu si představit složité mikropříběhy z Pokorného ulice vedoucí až k tak dlouhému proslovu a čtení ze spisů, jaké p.Sigmund v pondělí představil. Bylo-li jeho snahou upozornit na absenci městské policie, tak jsem za to rád, protože jsem přesvědčen, že zde má být. Bylo-li však jeho snahou děsit ostatní na téma nečinnost úřadu, tak tady nesouhlasím. Přestupková komise pracuje a musím hodně ocenit slušnou a věcnou reakci jak p.Kratochvílové, tak p.Jožáka, kteří na proslov p.Sigmunda za město reagovali.

Příběh druhý - požadavek na vyhlášku omezující hluk
Paní Naňková předložila městské radě žádost na vyhotovení vyhlášky omezující městský hluk v klidových pasážích běžného týdne (sekání trávy o nedělích, motorové pily, cirkulárky,...). Už z usnesení Rady města mě ťuklo do očí, že odpověď je: vyhlášku dělat nebudeme, není nikdo, kdo by ji hlídal...
Jsem rád, že se p.Naňková nevzdala a na jednání zastupitelstva přišla a vše srozumitelně a slušně přednesla. A také dle mého získala výraznou většinovou podporu. Chci věřit tomu, že i právě na základě jejího příspěvku, rada města svůj postoj přehodnotí. 


Asi by se dalo napsat ještě více, ale i tak je toho podle mne dostatek. Dostatek k zamyšlení zda a jak dál se veřejným životem ve městě zabývat. Zda to není jen velká ztráta času...

9 komentářů:

 1. Josefe, díky za příspěvek a za jeho umístění na tvůj blog. Už jsem tě trochu poznal a vím tedy, že to co jsi napsal na závěr, tedy polemiku, zda je toto ztráta času, jsi nemyslel vážně.
  Měj se hezky, Petr Kotora

  OdpovědětVymazat
 2. Petře děkuji. Zda to není ztráta času musí ukázat lidi okolo mne. Jednotlivec snadno propadne skepsi. Snad jsem od ní v tuto chvíli dostatečně daleko :)

  OdpovědětVymazat
 3. Nemohou body a) až c) dostatečně vysvětlovat Vaší dezorientaci? V politických systémech má každý takovou "sílu", kolik získali hlasů. Je-li Vaše síla malá, čím to asi je? Není důvod ke skepsi spíše v tomto? Vy jste se vlastně kromě hokejbalu ničemu až tak nevěnoval a tam jste vlastně bafuňařil až doposud a máte "studium" na SOŠ a kurz MŠMT a máte firmu na web profily či prezentace. Nu, není to zase tak moc na 40 let života. Jako vždy: největší rady a nejlepší blogy píši Ti, co toho zase až tolik nedokázali. Apropó: kde sjte chodil do školky a jeslí? A nedostal jste tam nějakou pochvalu? Do Vašeho CV by se ještě podobně nosné data k těm, co už tam jsou vešla. Možná, že by to chtělo kurz MZe. Tentokrát jak se stát zahradníkem.

  OdpovědětVymazat
 4. Milý hrdinný anonyme, děkuji za příspěvek k blogu mapujícím březnové zasedání zastupitelstva města Heřmanův Městec. Sice jsem z Vaší reakce více vyrozuměl, že máte problém s mým životopisem než samotným blogem, ale budiž... Já jsem sám za sebe se svým 40 letým životem spokojen. Nemusím se schovávat a stydět za své jméno. Jsem rád, že žiji v době demokracie, kde můžu svoje názory zveřejňovat. To, že se někomu nemusí líbit je věc správná. Ten dotyčný by ale měl argumentovat a ne se pokoušet urážet. Netuším, co jste vy ve svém smělém anonymním životě dokázal pro své okolí a čím v něm komu prospěl. Já jsem z vašeho pohledu vlastně jen bafuňařil. Kdyby po mě zůstala v životě ostatních lidí alespoň tato stopa a byla vnímána pozitivně jako doposud, tak to za to ve volném čase stálo. Ale Vám bych moc přál, když soudíte jiné za jejich život, abyste někdy ve svém životě měl alespoň jednou možnost za své jméno se nestydět a říkat své myšlenky a názory veřejně a ne v anonymitě internetu. Zkuste to, zas tak těžké to není :)

  OdpovědětVymazat
 5. Pane Kozle, Vaše stránky dávají možnost formulovat své názory i anonymně. Chcete-li se tomu vyhnout - zrušte tuto možnost. Pokud jste jí ponechal - nekritizujte jí. Jinak jste skvělý! Od Vás nezazněl jediný argument a už vůbec racionální, ale argumentujete ad hominem - to doporučoval již Schopenauer ve své dialektice vedení sporu. Socrates se domníval, že anonymita vzdělaným a kultivovaným lidem dovoluje vyjadřovat názory svobodněji, neboť nejsou svázáni konvencemi, které vyplývají z jejich formálního postavení. Upřímně: jednou Vám dojdou přátelé i rodinní příslušníci, kteří vás chválí (doporučuji prostudovat literaturu o grafomotorice, aby jste se lépe, jsa "pedagogem" po kurzu MŠMT) a budete jako veřejný činitel přijmout Pliniovo: Vox populi, vox dei.
  I když vůbec nešlo o demokracii a svobodu jednotlivce (přece jen to o malinko lépe vystihl ve svých imperativech Kant), pěkně jste na to zabrousil. Svoboda moje je, zůstat anonymním a bavit se na tom, jak nevzdělaní lidé si hrají na vzdělané a mají umění politicky správné odpovědi na každou věc. Tedy, pane Kozle, Vy jste nic nepochopil, ale to nic jste poutavě okomentoval. Uznávám, že já žádné kurzy MŠMT nemám a ČSTV mě nepochválila za to, že jsme v rámci jednoho malého a nevýznamného neolypmpijského sportu 20 let dělal činovníka:) Jen vzhůru, nedejte se a potírejte každého "anonyma":-)), který přiznaje svou identitu, byl by kolegům směšný, že vede dialog s Vámi. A potěšení vést dialog s někým jako Vy - o to se nechci okrást. Tak: vzhůru srdce! (Víte, kdo to řekl?)

  OdpovědětVymazat
 6. Můj hrdinný anonyme, ani nevíte, jak jsem rád, že se o mne - nevzdělaného středoškoláka z nevýznamného neolympijského sportu - zajímá taková kapacita jako Vy. No řekněte, není to velký úspěch ?

  Netuším, co je motivem a cílem Vašeho útočení na mne. Ale rozhodně Vás nehodlám nijak "potírat", jak mne ve svém příspěvku navádíte. Naopak se těším, až mne intelektuálně znemožníte někde na veřejném setkání s lidmi. Za to, že veřejně říkám svůj názor a za nic se neschovávám, si přece nic jiného ani nezasloužím... Tak tedy bojujte ;)

  PS: ani mne ČSTV nepochválila za 20 let činovníka, tak si z toho nic nedělejte.

  OdpovědětVymazat
 7. Pane Kozle,
  intelekt (selský rozum) se vzděláním nijak nesouvisí a kvalitní gymnázium je nepochybně lepší, než magisterské tituly pseudověd typu gender, či andragogiky (nynější pan ministr školství je typickým příkladem). Konec konců, vysokou školu nemá ani pan Gates a neměl ani pan Jobs a jistě jejich profesní kariéra je obdivuhodná. Pointa mého povídání s Vámi, kterou dnes končím, neboť zase až tak mě nezajímáte (ale přijímám Vaše pozvání na otevřenou veřejnou debatu) je v něčem jiném: studenti se mne často ptají, jak je možné, že politiku dělají lidé, kteří jí dělají a ona poté má kredit, který má. Prošli jsme tedy dostupné informace typu CV od politiků všech stupňů. ODS nikdo nechtěl, což je myslím škoda, a tak jsem se jí ujmul sám a všiml jsem si, že zatím, co v 90. letech 20. století tuto stranu vytvářeli a sunuli kupředu lidé vzdělaní a úspěšní, začal propad ODS, když byli nahrazování lidmi opačnými (příkladem jistě může být pan Daniel Petruška), kteří ve svém bohatém CV vlastně mají informace s nulovou společenskou, politickou i vzdělanostní přidanou hodnotou. Podle čeho lze měřit validitu Vašich informací, když jste se de facto věnoval 20 let dosud poměrně neznámému sportu (jistě, s tradicí za Atlantikem a s vědomím jeho rozvoje v JČ a s vědomím titulů z mezinárodních utkání: ovšem, stejně tak máme mnoho mezinárodních titulů z "házení kládou", což je typický a tradiční sport v dřevařských oblastech, ale v ČR polenem hází 6 lidí a všichni jsou v rámci ČR v "první desítce" nejlepších) a jsa pedagogem (nepleťme si tento vznešený titul pocházející z řečtiny s kvalifikovaným vysokoškolsky vzdělaným pedagogem - absolventem pedagogické fakulty, ale s komunisty vymyšlenými středními pedagogickými školami, odkud se rekrutovali učitelé MŠ a volnočasoví "pedagogové" Domovů dětí a mládeže: kupodivu, toto vzdělání nepostačuje na jesle, kde musí být vzdělání zdravotnické a, samozřejmě, nepostačuje k výuce na jakémkoliv typu škol, kde se skutečně vzdělává) v Domovech dětí a mládeže, hrál jste s nimi hokejbal. Nu, to je snadné nestydět se sám před sebou, protože jste nejen nic nedokázal sám sobě, ale jistě sporný je i Váš možný přínos pro společnost. Ano, máte hlas, jako každý jiný občan a jako takový se již od dob Periklových můžete vyjadřovat k čemukoliv. Ale není-li Váš názor slyšen, není to tím, že za ním nestojí nic jiného, než Vaše ego? Neznám Vás osobně, ale tipoval bych, že nebudete příliš vysoký. V každém případě: pokud jsem se Vás dotkl, velmi mě to mrzí. Vy jste prokázal, že systémem "ptejte se mně na co chcete, já na co chci odpovím" lze vybruslit z čehokoliv. Vás dráždí (jak jsem Vám již psal) pisatel sám (proto argumentace ad hominem), místo, aby jste se zamyslel (pokud to jde), zda v textu není alespoň malinko pravdy.
  Přeji Vám pevné zdraví, více publikací, v nichž jste zachycen a jako občan doufám, že všechny bude psát a kreslit Vaše dcerka Maruška.
  PS: a nebuďte nazlobený, Vy jste dal své soukromí všanc, nikoliv já. V nejhorším se s předsedy hokejbalu ČR stanete pokladníkem v rámci EU a v 80. letech budete jezdit po světě, jako pan Juan Antonio Samaranch, který až do smrti věřil, že MOV prospěl a nikoliv, že ho zcela zdiskreditoval.
  Hodně sil, pevné zdraví, štěstí a vše, co si jen přejete!

  OdpovědětVymazat
 8. Milý hrdinný anonyme,
  ještě jednou Vám děkuji za zájem o mou bezvýznamnou osobu, které jste věnoval tolik svého odborného já, jako doposud nikdo jiný.

  Děkuji Vám i za všechny Vaše závazky v posledním příspěvku. Budu se těšit na veřejné setkání, jistě mi více otevřete oči, než nyní vzkazy na blogu a stanu se tak lepším člověkem než momentálně jsem. Snad nepřijdete v kukle, rád bych Vás poznal :) Pozvání na veřejné setkání bude jistě na mém blogu i na www.zive-mesto-hm.cz, kde dokončujeme web pro veřejnost.

  A nazlobený nejsem, spíše mi je Vás trochu líto. Něčím jsem Vás musel zaujmout, když jste mi věnoval tolik svého já (a text v blogu to nebyl, protože řešíte stále dokola můj život a mé CV) a zřejmě jsem vás i se svým "ad hominem" zklamal. To je mi opravdu líto.

  Na závěr: Pokladníkem v EU se stát rozhodně nechci, ani novým Juanem A.S.. Natož pak, že bych se jím stával "s předsedy hokejbalu", to fakt nejde ani gramaticky, ani prakticky. A kdo mne zná, tak ví, že to ani nesedí s mým bezvýznamným životem.

  Mějte hezký anonymní den :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Kozle,
   v každém mém příspěvku je alespoň jedna pravopisná chyba. Už jsem myslel, že se této příležitosti nechytíte;) Dohledáte ty další?
   Vy skutečně nemáte žádný argument k napsanému, respektive nejste schopen jiné, než velkohubé nic neříkající argumentace (konstatování).
   Z toho vyplývá i kvalita Vaší blogů a postojů. No, nechme na hlavě. ODS se stala stranou kontrastů: univerzitní a respektovaný profesor politologie v protikladu s např. s Vámi. Jak stojí v Novém zákonu: kdo chce vidí, kdo chce slyší:)
   Tak co čeština? Kdepak je chybka nyní? A neříkejte, že jste to na kurzu MŠMT nebrali.
   PS: na předvolební debatu s Vámi se opravdu těším;) Termín neprošvihnu a Vaše blogy si příležitostně přečtu. Konec konců jste jistě sám zaskočen, jak hojně jsou debatovány;-)))

   Vymazat