Pages - Menu

úterý 27. května 2014

Nechybí městu nová krev ?

Živé město HM = nová energie do žil města ?
Heřmanův Městec je malebné městečko. Nijak viditelně nestrádá. Sem tam nějaká aférka či mini skandál je drobnost proti jiným městům. Život zde v poklidu ubíhá.
Tak začíná můj úvodník, který jsem odeslal redakci městského zpravodaje do rubriky Názory občanů.
A pokračuje...
Ubíhá však stále stejně, beze změny a bez většího zájmu lidí v něm žijících. 

Městská rada

Městská rada rozhoduje, málokdo však ve městě její činnost sleduje či dokonce vůbec na ní reaguje. A samotná Rada města se s tím příliš netrápí. Informace o plánech a budoucích rozhodnutích či městských strategiích jsou jaksi neviditelné. 
Řekněte mi, kdo z vás ví a má přehled jen o jedné aktuální městské investici - rekonstrukce budovy 801, budoucího nové sídla MěÚ. Já ač zastupitel vím jen o položce v rozpočtu...

Zastupitelstvo

Zastupitelé se schází vždy téměř v plném počtu. Většina však zasedání promlčí a „prohlasuje“ bez jakékoliv reakce na návrh. Veřejnost se neptá. Veřejnost ani neví na co… 
Už snad ani úsměvné není napsat tady, že se ani neví, kdy bude nejbližší jednání zastupitelstva. Ano, dle zákona stačí oznámit 7 dnů předem. Nevím jak vy - nezastupitelé - ale já svůj volný čas a práci plánuji a tak důležitou akci jako je účast na zastupitelstvu bych rád znal ve větším předstihu. A jsem přesvědčen, že i veřejnost by uvítala daleko svižnější informace a třeba se veřejných zasedání účastnila. Pominu-li termíny, tak co takové podklady k projednání? Elektronicky je zastupitel dostane jen výjimečně - stále frčí papírová cyklostyl forma... Já vím, přece někteří z 21 zvolených zástupců obyvatel města nemají ani počítač...

Městský úřad

Tajemnice MěÚ vede úřad tak, že o něm málokdo něco ví. Přijímá-li se zaměstnanec nebo spíše vypisuje-li se výběrové řízení na nějakou pozici na úřadě, tak městský rozhlas i městský zpravodaj mlčí. Vše zařídí oku lahodící úřední deska. Výběrová řízení a elektronické aukce na realizaci čehokoliv, aby člověk hledal s Sherlockem Holmesem. 
Očekávám, že za tyto věty budu za úsvitu popraven. Nevím, neznám zákulisí - nechápu proč se městská rada, starosta či místostarostka paní tajemnice bojí. Opravdu jim nevadí, jak je úřad veden? Jak jsou přijímáni zaměstnanci města a městských zařízení? Jak jsou tito zaměstnanci kontrolováni a vedeni? Jsem si plně vědom toho, že se kritika tohoto typu v Heřmanově Městci nenosí. Očekávám, že u paní Mifkové tímto otevřeným názorem rozhodně nestoupnu v ceně. Ale proč proboha nepojmenovat to, co nám ve městě nefunguje? A proč to nechtít řešit?
A už ani věnce se nekladou a prapory na státní svátky nevlají. Lidé si zabrblají, ale to je tak vše, jde se dál. Život zde v poklidu ubíhá.

Veřejný život ve městě se stal konzervou, kterou vylepšují jen aktivity „dobrovolných bláznů“ v nejrůznějších zájmových uskupeních a sdruženích. To celé však většina z nich (výjimky si vždy najdou cestu) bez výrazné podpory ze strany města. Jak dlouho bude mít město své „dobrovolné blázny“? Neodejdou nám do jiných obcí? Tak jako odchází z města lidé obecně a neustále klesá počet obyvatel v něm?

Poslední měsíce mne přesvědčily, že je zde hodně lidí, kterým lhostejnost a uspávací režim města vadí. Chtějí jak oni, tak jejich rodiče, děti a vnoučata žít ve městě plném života a radosti. A to v každém věku. Ve městě, kde je normální být informován o tom, co dělá jeho vedení, co dělá úřad a jeho úředníci a co jeho vedení na občany města chystá. Ve městě, kde budou mít možnost zapojit se do rozhodování a ne se vše dozvědět až když není cesty zpět. V takovém městě chci žít i já. Proto jsem rád, že vznikl spolek Živé město Heřmanův Městec, z.s. Věřím, že vlije městu novou krev, která mu chybí. Heřmanův Městec ji velmi potřebuje.

Pomozte i vy! Podpořte aktivitu těch nelhostejných a začněme město probouzet k životu. V tuto chvíli stačí jen málo - připojte podpis pod petici k možné kandidatuře uskupení lidí bez jakékoliv politické strany. Případně se i aktivně zapojte a připojte k nám. Žijeme tu přece společně - nenechme dále naše město mrtvolnatět!

Více na www.zive-mesto-hm.cz.

5 komentářů:

 1. ....situace v Heřmanově Městci mi dosti připomíná minulý režim. Všichni vědí, že je zde něco "zkaženého", ale tváří se, jako by nic. Moc tomu nerozumím, to Vám to je lidi opravdu jedno co se zde děje a naopak neděje?

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den, v tomto městečku bydlím 12 let, opravdu se tu nic neděje k modernizaci, o marketu se jen mluví a nic nedělá, obchody se tu zavřou v pět a nazdar, díky tomu kvetou asijské prodejny, místo toho aby se zaměstnali české lidi, pan starosta prý dělá starostu a ani volby nevyhrál, pro mladé tu není vůbec nic, natož pořádná policie, takových přestupků co tu je např. s parkováním,a mohly se rozdávat pokuty, velké plus je modernizace kina-konečně, s pozdravem šárka

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den, děkuji za reakce - budu rád, když se potkáme ve středu 11.června v hasičské zbrojnici, kde od 19:00 pořádáme setkání s veřejností na téma život ve městě. Pojďte se s námi podělit o plusy a mínusy života ve městě a pojďme společně hledat cestu k tomu, ať je Heřmanův Městec ŽIVÉ MĚSTO :)

  OdpovědětVymazat
 4. Pane Kozle, podívejte-anonymy;) Asi taky hrdinové:-))) Vy jste ale lišák:) Holt někdy to vadí, jindy nikoliv, že? No nic, už je dlouho po 11. červnu, tak snad již spoluobčané pochopili, kam vede Vaše cesta, kterou tak usilovně hledáte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane bojovný anonyme, na rozdíl od Vás se oba vyjadřovali k obsahu blogu a tématům. Tady mi rozhodně anonymní příspěvek nevadí. Vy jste zatím cíleně jen hledal něco v mém životopise a neustále se snažíte nějak útočit na mou (z vašeho pohledu tak bezvýznamnou) osobu. Osobní atak anonymně je z mého pohledu zbabělost. A nějak stále porušujete závazek, že vám za to nestojím a že už mi prý nebudete psát...

   Vymazat