Pages - Menu

pondělí 1. září 2014

Začíná měsíc polopravd a pomluv - je možné z něho odejít se ctí?

Je těžké nevěřit reklamě, když vám doporučují 4 z 5 největších odborníků. Je těžké nevěřit zprávám v TV, které s důvěrou večer co večer člověk zapíná. Je těžké nevěřit novinám, které každý den s důvěrou kupuji.

Je také těžké nevěřit lidem kolem sebe. Zvláště těm co roky známe a co k nám roky promlouvají.

Je před námi však měsíc, který umí maskovat lež a polopravdu opravdu dokonale - startuje měsíc před volbami.


Jak se v tom všem vyznat?


Jedno jaké volby na člověka míří - všechny mají jedno společné - získat voliče. V Čechách pak základní strategií je pomluva, vlastní pravda a slib nesplnitelného, jen když to zabere.

Ti co vládnou ukazují čile úspěchy svého vládnutí a shazují ty co je chtějí vystřídat s poukázáním na to, jak to neumí. Není nic jednoduššího, než říct že se jejich nová konkurence zjevila jen před volbami a nic jinak nedělala - zato my co vládneme, tak my dřeli čtyři roky a neprocházeli se růžovým sadem...

Ti co kandidují proti nim křičí, že to co vládne je hrozná banda. Určitě je za nimi korupce, podvody a zlodějina. Vyženeme je holí. Už čekám jen, kdy se v ČR obnoví defenestrace - ta Pražská už dlouho nebyla - o Heřmanoměstecké jsem dosud neslyšel :)

Nedivím se pak, že lidé svůj základní kámen svobody - VOLBY - v podstatě bojkotují a volit nechodí. Není snadné v tom všem najít snahu o lepší dny budoucí. Není snadné se v tom všem vyznat. 

Nejít volit je sice také volba, ale když se tak pravidelně rozhoduje více jak polovina voličů - není to už o volbě, ale o rozhodování "disciplinované" menšiny. A to je dle mého málo. Kredit výsledku voleb dodá jen nadpoloviční účast oprávněných voličů - v případě komunálních voleb si troufám tvrdit, že účast blížící se 75%. Čtvrtina ať klidně volí nevolbu, ale více než polovina...

Je možné chtít změnu, nový nápad a nebýt podezřelý?


Nastává nám období, kdy letáky míří do našich schránek. Kdy nás budou pronásledovat veřejné mítinky, objeví se skákací hrady plné úsměvů a optimismu a předvolební guláše nám budou plnit žaludky.

Volby by však měly být nabídka nápadů, nových tváří, které hledají cesty, jak co a kde dělat lépe. Mluvit by měl hlavně volič a sám říkat, co by si přál ve svém životě mít lepší a ne jestli bude vládnout Petr či Pavel, Martha či Tena... (Elefteriadu prominou :)) A ten, který mu bude nejlépe naslouchat a který bude mít maximální snahu i následně vše realizovat by měl být taky zvolen. To je však trochu idealismus...

Mým cílem je však idealismus předchozího odstavce měnit v realitu. Každý, kdo chce něco měnit se po zásluze stává slovy klasika "sprostým podezřelým". Nikdo nevěří, že by to dělal pro ostatní. Každý věří, že v tom má nějaký osobní prospěch či výhodu do budoucna.

Pojďme však zkusit vrátit víru v člověka. Pojďme se vrátit k jednoduché víře v lidi, které známe. Sami si odpovězme na malém městě, kdo a jak zde žije a je ochoten dělat pro druhé. Co kdy v minulosti pro město a lidi v něm žijící udělal. Jistě každý z vás najde na kandidátkách nějakou tu svou oporu v důvěře, že ho za ty čtyři roky nezklame. Právě tahle víra v kvalitu jednotlivce nám pomůže překonat předvolební měsíc.

Nenechme se strhnout líbivými články v novinách, jak si tu žijeme dobře - či průměrně dobře - či dokonce s vědomím bez možnosti změn. Nezávislá novinařina dnes neexistuje. Nenechme se oblbnout letáky plnými úsměvů a hřejivých slov třeba na téma, jak kde kdo krmí kačenky. Nenechme se strhnout černočernou tmou nenávisti a obviňování z rozkrádání či porušování zákonů všeho druhu. Vždyť nejde o tento měsíc. Ten uteče jako voda a nastoupí všední dny čtyřletého období po volbách.

Vsaďme na svou vlastní hlavu a úsudek. A hlavně - pojďme volit!


Ze 115 jmen, které se uchází o přízeň voličů ve volbách i já dokážu najít 21, které považuji za velmi schopné a pro město jsou velkou nadějí. Umím hledat napříč, i když přiznávám, že nejvíc bych jich vybral logicky z naší kandidátky - Živého města.

Ale ne proto, že bych byl zabedněný straník a ostatní ani nepřicházeli v úvahu. Ale hlavně proto, že všichni ve spolku Živé město ctíme filosofii popsanou výše!

A když se takto na této filosofii a pohledu shodnou sportovci s kulturou a lidmi ze sociální oblasti - všichni prověření sférou dobrovolníků a to vše bez jakékoliv stranické přikrývky, ale s podporou veřejnosti, kterou si museli vydobýt v petici, tak to UŽ OPRAVDU NĚCO ZNAMENÁ... To mi věřte :)

Žádné komentáře:

Okomentovat